Góry – piękne południowe atrakcje Polski, które odwiedzić musi każdy z nas!

Możemy mówić o sobie szczęściarze – dlaczego? Położenie naszego kraju jest idealne. Klimat, może dość zimny, ale za to pozbawiony huraganów i tajfunów, położenie geograficzne bez trzęsień ziemi i tsunami – właściwie jedyne na co jesteśmy narażeni to powodzie przy szczególnie dużych opadach deszczu. Poza tym jednak raczej nas kraj omijają wszelkie klęski żywiołowe i kataklizmy, z tego też powodu zauważyć możemy, że naprawdę nam się udało. Odbiło się to być może na naszym położeniu jako kraju, pomiędzy dwoma mocarstwami, jednak i z tym jakoś sobie poradziliśmy. Przejdźmy jednak do tego, czym możemy się pochwalić – znajdzie się mnóstwo przykładów. Wyjątkowe położenie geograficzne to wielki plus – tym sposobem mamy na terenie naszej ojczyzny atrakcje właściwie dla każdego. Posiadamy i dostęp do morza, i liczne rzeki, także pojezierza. Jednak południe naszego kraju to przewaga gór – Tatry, Sudety, Beskidy – można wymieniać długo, a odwiedzenie chociaż jednego z popularnych górskich miast jest absolutnie konieczne. Na prowadzenie w rankingu popularności wysuwa się oczywiście Zakopane i okolice http://www. – idealne miejsce nie tylko na zimę, ale także latem czy na długi weekend.

Takich widoków jak w naszych Tatrach nie zobaczymy nigdzie – nic dziwnego, że po szlakach turystycznych wędruje tak wiele osób. Na korzyść takiej wycieczki działa oczywiście także świeże górskie powietrze, którego nie uświadczymy w większości polskich miast. To miejsce na wypoczynek dla każdego – koszty nie są wysokie, głównie dlatego powinniśmy zafundować sobie taki kilkudniowy wypoczynek. Oczywiście, dla osób preferujących ciepło i wygrzewanie się przy plaży raczej nie jest to bardzo kuszące, ale tak czy inaczej odwiedzić góry trzeba. Korzystne są zwłaszcza noclegi biały dunajec – w spokojnej okolicy, z dala od tłumów – tym lepiej więc kiedy wybierzemy termin w którym góry nie są oblegane – może nawet nada się czas w środku tygodnia – wtedy jest spokojniej i możemy zarezerwować kwatery bez obaw o brak miejsc. Dodatkowo również na spokojnie spróbujemy pysznych potraw regionalnych – to kolejna zaleta naszego kraju – różnorodność smaków i kultur, oczywiście obecna także w każdym innym kraju, ale nam szczególnie bliska. Przecież oscypki i inne regionalne dania nigdzie nie smakują tak dobrze jak w miejscu produkcji.

Góry to idealne miejsce wypoczynku i przekonania się, jak urokliwa jest nasza przyroda. Najlepszym przykładem są oczywiście ferie biały dunajec, jednak i zielone szkoły czy wyjazdy integracyjne w tym miejscu będą wspaniałym pomysłem i niezapomnianymi chwilami. Przytulne hoteliki, spokojne wioski, niezliczone szlaki – tutaj każdy odpocznie, byle dostosować szlaki do swoich potrzeb i możliwości. I bez względu na wiek, dla każdego znajdą się atrakcje i urozmaicenia, place zabaw, boiska, kuligi czy imprezy z muzyką góralską – nie zastanawiajmy się długo, tylko w tym roku wybierzmy się chociaż na weekend w piękne polskie góry.

Plusem wyjazdu w góry może być także cena. Nie jest on wysoka, tym bardziej warto skorzystać
z rezerwacji w noclegi biały dunajec. Tym bardziej kiedy chcemy wyjechać jeszcze taniej, to powinniśmy wybrać czas poza sezonem, kiedy jest i mniej ludzi i o wiele taniej. Dobrym pomysłem na oszczędzanie jest także jedzenie poza najbardziej uczęszczanymi trasami – często dobre restauracje są oddalone od centrum, ale równie smaczne, mniej zatłoczone i oczywiście w lepszej cenie.

W Zakopanem jest wiele miejsc, które musimy zobaczyć obowiązkowo. Krupówki, podróż na szczyt Gubałówki, okoliczne doliny, szlaki turystyczne – kiedy tylko zarezerwujemy noclegi biały dunajec dokładnie zaplanujmy cały pobyt, na pewno nie będziemy się nudzić – będziemy mieć sporo do zrobienia, więc zaplanujmy i obmyślmy wszystko jak trzeba. W razie czego poradą na pewno posłużą także właściciele pensjonatu, podpowiadając co warto zobaczyć, jaka trasa będzie najlepsza i dlaczego akurat tam warto się udać.

To świetny pomysł nie tylko by odwiedzić nasza ojczyznę, zobaczyć jak wiele ma nam do zaoferowania, ale także by spędzić czas w swoim miłym towarzystwie. Czy z drugą połową, czy z rodziną, czy z grupą dawno niewidzianych znajomych – tak czy inaczej, taka wycieczka da nam trochę oddechu od codzienności i uświadomi nam, jak wiele szczęścia mamy mieszkając w Polsce.
Bo można narzekać na wiele spraw, ale uroda naszego kraju jest bezdyskusyjna.